• tr
  • en
  • de

Kulturereignisse

 

Kraków – stolica południa Polski, miasto Królów z historią sięgającą wielu setek lat wstecz i centrum wydarzeń kulturalnych. Dla jego znaczenia kulturalnego najbardziej przyczynili się Kazimierz Wielki i dynastia Jagiellonów, kiedy do miasta przybywali wybitni humaniści, naukowcy i artyści. To w ich czasach (XII-XVI w.) powstały dzieła sztuki i architektury podziwiane po dziś dzień przez rzesze turystów i miejscowych: kazimierzowskie kościoły Bożego Ciała i św. Katarzyny, kościół Mariacki wraz z ołtarzem przybyłego z Norymbergii Wita Stwosza, przebudowano halę targową – dzisiejsze Sukiennice, katedrę i zamek na Wawelu przeobrażając go w perłę renesansowej architektury, a kaplicę Zygmuntowską w najpiękniejszą kaplicę grobową w Polsce. Wtedy też powołano do życia Akademię Krakowską, która dała początek wybitnemu dziś Uniwersytetowi Jagiellońskiemu.

Chociaż Kraków po drodze do współczesności wiele wycierpiał, większość jego zabudowy musiała zostać zrekonstruowana, a w czasach powojennych władze usilnie dążyły do ograniczenia roli inteligencji, to po dziś dzień właśnie tutaj znajdujemy miejsce ważniejszych wydarzeń kulturalnych kraju, a często i Europy.
Muzea, teatry, kina i galerie. Te duże – pełne zabieganych ludzi, hitów ekranowych i głośnej muzyki klubowej oraz te małe – przytulone do murów starych kamienic, niespiesznie przenoszące w świat muzyki i filmu, w scenerie dalekie krajobrazom Hollywoodu. Stare miasto poprzecinane wybrukowanymi uliczkami z masą urokliwych kamienic, kościołów i pałacyków spokojnie wiodących swoją już 700-letnią historię, co parę kroków upstrzonych ukwieconymi bramami i dziedzińcami. Klimat tego miejsca jest niepowtarzalny i trudny do opisania, najpewniej dlatego tak wiele ludzi obiera właśnie Kraków jako cel swoich turystycznych wędrówek.

Historia ukształtowała nasze miasto tak, a nie inaczej, a my, wdzięczni jej za to, do gigantycznego kalendarza wydarzeń kulturalnych Krakowa dodajemy kolejne, które od kilku lat dzielnie wnosi nowy pierwiastek – klasyki motoryzacji. Ci z Was, którzy już u nas gościli wiedzą, że wystawa Classic Moto Show nie miałaby tego samego klimatu w żadnym innym mieście i że tylko tutaj historia motoryzacji tak doskonale koresponduje z majestatem całej reszty.

kazimierz

Jako że wielu odwiedzających naszą wystawę przedłuża swój pobyt w mieście chcąc poznać jego niepowtarzalny urok, przydatny może okazać się ‘wykaz’ licznych wydarzeń zbiegających się w czasie  z naszą wystawą. Po kliknięciu tutaj wyświetli się ich lista. Przede wszystkim jednak zachęcamy do spacerów wąskimi uliczkami Kazimierza i Starego Miasta – nawet bez konkretnego celu znajdziecie to, czego szukacie.